Moje selo Bobota
Kratko o mom rodnom mestu...
Bobota je kao selo postojala u srednjem veku. Pominje se 1296. godine kada je bila imanje plemićke porodice – odnosno starog plemena mađarskog naroda. Pod nepoznatim okolnostima stanovništvo se raseljava i sledećim podatkom iz 1366. godine vidi se da je mesto naseljeno pravoslavnim Srbima. Za vreme Turaka u Boboti je bilo oko 30 srpskih kuća.Položaj tadašnjeg sela nije bio na istoj lokaciji kao današnja Bobota, ali je tačno poznat i u dotursko doba opisan je u mapi o omeđivanju iz 1269. godine. Samo naselje ležalo je na mestu gde je danas Stara Bobota (deo atara sela Bobota), nešto severozapadnije od današnjeg sela, na zemljištu sa leve strane Vuke.
Godine 1687. naselje se raspalo, porodice su se raselile, tako da je selo bilo pusto sve do 1697. godine kada dolaze novi doseljenici Srbi i nedaleko od starog naselja u šumama grade svoje kolibe, ukupno njih 14.
Od starih porodica nije se održala ni jedna. Nove porodice su došle iz Bačke, Mačve, Crne Gore, nešto iz zapadne Slavonije, a najviše iz Baranje. Naseljavanje porodica trajalo je sve do 1720. godine, tako da se iz popisa 1723. vidi da je u Boboti bilo 90 srpskih porodica, 1811. godine 167 domova sa 1461 dušom. 1905. godine bilo je 418 domova sa 2570 duša.
1785. godine u Boboti postoji srpska škola, čiji je magister bio Lazar Stojanović.
Za vreme prvog svetskog rata Bobota je bila pod austrougarskom vlašću. Boboćani su skupili pomoć od 3.500 forinti srpskom Crvenom krstu u Beogradu. Oko stotinjak Boboćana je mobilisano i poslato na dva fronta, austro-ruski i austro-srpski. Osnovni cilj i želja im je bila da pređu na srpsku stranu. Nakon prelaska na srpsku stranu učestvovali su u mnogim ofanzivama. Iz rata se vratilo oko četrdesetak Boboćana, pola iz Rusije, pola iz Soluna, a bilo je i učesnika u Oktobarskoj revoluciji. U borbama na strani srpske vojske poginulo je i nestalo oko tridesetak Boboćana.
U Boboti se između dva svetska rata osniva nekoliko organizacija. Prva u nizu je četnička organizacija osnovana krajem 1921. godine pod nazivom "Petar Mrkonjić".
Za vreme Drugog svetskog rata u Boboti je po
2 Komentari |
0 Trekbekovi
Odabrala si po meni super temu, jer sam skontala da si mnogo vezana za svoje selo i ljude u njemu.........:-)
Autor mima — 24 Nov 2009, 20:38
jesam mimi, veruj mi... Iako nije ništa spektakularno, selo kao selo, ja ga jako volim, jer sam u njemu provela najlepše trenutke svog života
Autor odpisana — 25 Nov 2009, 17:03